۱۴۰۰ يکشنبه ۱۹ ارديبهشت
ENGLISH
معاونت توسعه منابع انسانی معاونت توسعه منابع انسانی معاونت توسعه منابع انسانی
Governorship of South Khorasan-Birjand
معاونت توسعه منابع انسانی
1400/01/23 بیش از 10 درصد مساحت استان، درگیر خشکسالی شدید
بیش از 10 درصد مساحت استان، درگیر خشکسالی شدید
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: بیش از 10 درصد مساحت استان، درگیر خشکسالی شدید می باشد.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی؛ فرهادی با بیان این مطلب در برنامه زنده تلویزیونی "صبحانه" در شبکه خاوران خاطرنشان کرد: میزان بارش ها در سال زراعی جاری در حداقل ممکن بوده در 30 - 40 سال گذشته بی سابقه است.
وی ادامه داد: میانگین بارندگی ها در سال زراعی جاری 38.5 میلی متر بوده است.
معاون استاندار به افزایش میانگین دما در استان نیز اشاره کرد و گفت:دمای هوا به نسبت مدت مشابه بلند مدت بطور میانگین 3.3 درجه افزایش یافته است.
به گفته وی؛ افزایش دمای هوا، خشکسالی را تشدید می کند.
فرهادی تصریح نمود: برابر الگوهای هوا شناسی، تنها 10 درصد مساحت استان بارش نرمال داشته و 90 درصد بارش قابل توجهی نداشته اند.
وی تأکید کرد: 10.7 درصد مساحت استان با خشکسالی شدید مواجه است که این موضوع، زنگ خطری برای ما می باشد.
به گفته وی؛ شخص استاندار به جهت برون رفت از پیامدهای احتمالی این وضعیت، تشکیل قرارگاه استانی آب را تدبیر کرده است.
معاون استاندار گفت: هدف از تشکیل این قرارگاه، رصد مسایل و مشکلات مرتبط با آب و برنامه ریزی برای رفع آنها در سطح شهرها و روستاهای استان است.
فرهادی متذکر شد: راه اندازی این قرارگاه با وجود فعال بودن کارگروه خشکسالی و شورای آب، نشان دهنده نگاه ویژه و خاص مدیریت عالی استان به موضوع آب شرب مردم می باشد.
وی به مصوبات نخستین جلسه قرارگاه استانی آب اشاره کرد و گفت: ما تمام امکانات استان را بسیج خواهیم کرد تا مردم دغدغه آب شرب نداشته باشند.
معاون استاندار از موضوعاتی گفت که برای بررسی و ارائه راهکار در فرارگاه مدنظر قرار گرفته و خاطرنشان کرد: پساب فاضلاب بیرجند از منابع مطمئنی است که می تواند جایگزین آب فضای سبز شود.
فرهادی ادامه داد: از آن جایی که جایگزین کردن پساب، ضمن این که به پایداری سفره های زیرزمینی کمک می کند، کاهش برداشت آب از چاه های کشاورزی و تأمین آب واحدهای صنعتی را به همراه دارد، لذا دستگاه های متولی می بایست طی یک ماه آینده برای استفاده از این پساب طرح کارشناسی ارائه نمایند.
وی به موفقیت استان در اجرای طرح نصب و تعبیه سیستم های نوین آبیاری در سال گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: استفاده از این سیستم ها به ما کمک می کند از منابع آبی محدودی که در اختیار داریم، استفاده بهینه و بیشتری داشته باشیم.
تعداد بازدید: 135
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal