۱۳۹۹ دوشنبه ۶ بهمن
ENGLISH
معاونت توسعه منابع انسانی معاونت توسعه منابع انسانی معاونت توسعه منابع انسانی
Governorship of South Khorasan-Birjand
معاونت توسعه منابع انسانی
1398/11/14 1542روستای سیستان و بلوچستان تحت تاثیر سیل
1542روستای سیستان و بلوچستان تحت تاثیر سیل
معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور گزارشی از اقدامات انجام شده از سوی دستگاه‌های مختلف درپی سیل سیستان و بلوچستان و میزان خسارات ناشی از سیل را تشریح کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور، محمدفرید لطیفی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به جاری شدن سیلاب در استان سیستان و بلوچستان گفت:‌ از تاریخ بیستم دی ماه، بارندگی‌های سنگین و فوق سنگینی در سطح استان سیستان و بلوچستان آغاز شد که در نوع خود کم سابقه بود به طوری که ارتفاع بارش‌های ثبت شده در 95 ایستگاه از 145 ایستگاه بیش از 50 میلی‌متر و در 17 ایستگاه بین 100 تا 200 میلی‌متر بود و بیشترین میزان بارندگی در مناطق مرکزی و جنوبی این استان گزارش شد.
وی با اشاره به ایستگاه‌های دارای بیشترین میزان بارش در استان سیستان و بلوچستان اظهارکرد: ایستگاه‌های فنوج، دستگرد، مسکوتان، کنارک، جبرآباد، دلگان، نیکشهر و گوهرکوه خاش به ترتیب، 226، 217، 176، 126.5،121.5، 117، 105.5 و 100 میلی‌متر بارش را ثبت کردند که رکورد بالایی محسوب می‌شود.
معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد:‌ همچنین بیشترین درصد افزایش بارندگی نسبت به بلندمدت در شهرستان‌های سرباز با 232 درصد، میرجاوه با 224 درصد، دلگان با 223 درصد و ایرانشهر با 201 درصد گزارش شد.
لطیفی با بیان اینکه با توجه به شدت بارش‌ها در حوضه‌های آبریز استان سیستان و بلوچستان، شاهد افزایش چشمگیر آب در مخازن سدهای این حوضه بودیم، گفت: بر این اساس سدهای پیشین و خیرآباد پس از هشت سال، سد زیردان برای اولین بار پس از احداث و سد شی کلک سرریز کردند که با اتخاذ تمهیدات مناسب که از قبل از وقوع بارندگی ها در دستورکار قرار گرفته ، سعی بر به حداقل رساندن اثرات نامطلوب احتمالی در این زمینه شد. در مجموع می‌توان گفت که حجم فعلی سدهای استان سیستان و بلوچستان نسبت به سال آبی قبل 199 درصد افزایش داشته است.
معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با ایسنا به وضعیت مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان پرداخت و گفت: 14 شهرستان شامل چابهار، فنوج، سرباز، نیکشهر، قصرقند، سیب‌سوران، میرجاوه، مهرستان، خاش، دلگان، کنارک، ایرانشهر، سراوان و بمپور تحت تاثیر سیل قرار گرفتند که به ترتیب 270، 152، 151، 150، 144، 129، 105، 96، 81، 80،77، 52،30 و 26 روستای آنها متاثر از سیل بود و در مجموع می‌توان گفت که 1542 روستا تحت تاثیر این سیل قرار داشتند.
لطیفی از نجات 3000 نفر از مردم گرفتار در سیلاب خبر داد و گفت:‌ طی این مدت بیش از 350 خودروی گرفتار در سیلاب نیز توسط نیروهای امدادی رهاسازی شدند.
وی با تشریح اقدامات دستگاه‌های امدادی و نظامی در سیل اخیر اظهارکرد: جمعیت هلال احمر با انجام 150 سورتی پرواز اقدام به توزیع اقلام امدادی در میان سیل‌زدگان و امدادرسانی به این افراد کرد و علاوه بر آن امدادگران این جمعیت نیز در محل حضور داشته و در عملیات‌های مختلف فعالیت کردند که از جمله آن می‌توان به اسکان اضطراری و ... اشاره کرد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز پنج گروه مهندسی و 10 تیم پزشکی را در محل مستقر کرد، همچنین چهار بیمارستان صحرایی برپا شد و 100 خودروی تاکتیکی سنگین و نیمه‌سنگین هم به محل آورد. ارتش جمهوری اسلامی شش فروند بالگرد از نیروی دریایی و هوانیروز را در محل به‌کار گرفت و دو فروند هواپیمای فوق‌سنگین 747 ارتش نیز به‌کار گرفته شد. ناجا نیز گشت‌ها و پاسگاه‌های ثابت و سیار خود را فعال کرد و بیش از 500 ماموریت برای حفظ نظم و امنیت در منطقه و جلوگیری از آسیب رسیدن به اموال مردم انجام داد.
معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور درباره خسارات ناشی از این سیل نیز تصریح کرد: در مجموع و براساس ارزیابی‌ها تا پایان هفته گذشته بیش از 9500 میلیارد ریال خسارت به بخش راه، 8200 میلیارد ریال خسارت به بخش مسکن، بیش از 7400 میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی، بیش از 3200 میلیارد ریال خسارت به بخش آب، بیش از 1000 میلیارد ریال خسارت به بخش آموزش و پرورش، 622 میلیارد ریال خسارت به بخش برق، 191 میلیارد ریال خسارت به بخش ورزش و جوانان، 158 میلیارد ریال خسارت به بخش بهداشت و درمان و 125 میلیارد ریال خسارت به سایر بخش‌ها وارد شده است.
لطیفی درباره وضعیت آب و برق در مناطق سیل‌زده نیز گفت:‌حدود 50 روستا تا پایان هفته گذشته دارای مشکل آب و فاضلاب بودند، در بخش برق مشکلی وجود ندارد و مسیرهای ارتباطی اکثر روستاها نیز بازگشایی شده است. ارتباط مخابراتی 522 روستا نیز قطع شده بود که 518 مورد آن تا پایان هفته پیش وصل شد.
وی در مورد واحدهای احداثی و تعمیری روستایی و شهری نیز گفت: 16هزار واحد روستایی باید دوباره احداث شود، 12هزار واحد روستایی نیز نیاز به تعمیر دارد و حدود 3000واحد شهری نیز باید احداث شود که مسئولیت این کار برعهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است.
معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور در خاتمه در مورد خسارات وارد شده به اماکن آموزشی ( مدارس) نیز گفت: 743 روستا در 9 شهرستان کنارک، بنت، دلگان، نیکشهر، فنوج، قصرقند، دشتیاری، بزمان و لاشار دچار خسارت‌هایی شده‌اند. همچنین به 51 پروژه انتظامی در 9 شهرستان نیز خساراتی وارد شده است.
تعداد بازدید: 824
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal