۱۴۰۰ جمعه ۴ تير
ENGLISH
معاونت توسعه منابع انسانی معاونت توسعه منابع انسانی معاونت توسعه منابع انسانی
Governorship of South Khorasan-Birjand
معاونت توسعه منابع انسانی
1399/08/19 برای فائق آمدن بر کرونا، چاره ای جز مدیریت بومی نداریم
برای فائق آمدن بر کرونا، چاره ای جز مدیریت بومی نداریم
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی؛ ملانوری با تأکید بر این مطلب در نخستین جلسه ستاد کرونای استان که با حضور وی برگزار شد، خاطرنشان کرد: مدیریت بومی و تصمیم گیری ها بر مبنای شرایط محلی و منطقه ای، دست ما را در مهار بیماری بازتر می کند.
وی ادامه داد: اگر برای اجرای برنامه ها و محدودیت ها منتظر اعلام نظر ستاد ملی کرونا بمانیم، مشکلات موجود به زودی حل نخواهد شد.
به گفته وی؛ در شرایط فعلی و با توجه به میزان شیوع بالای بیماری در استان، نیازمند کاری جهادی و تصمیم گیری های سریع هستیم.
استاندار با اشاره به بحران پیش آمده در اثر شیوع کرونا در استان، تصریح نمود: کرونا، بحرانی است که هم به صورت مستقیم با سلامت جامعه ارتباط دارد ، هم این که هزینه های بسیار زیادی را بر مردم و دولت تحمیل کرده و درآمدها را بسیار کاهش داده است.
ملانوری گفت: در این موقعیت، تصمیم گیری ها باید به گونه ای باشد که با لحاظ تمامی جوانب امور، تبعاتی برای دیگر بخش ها و حوزه ها نداشته باشد.
وی ادامه داد: برای مثال اگر قرار است برای تعطیلی واحدهای صنفی تصمیمی اتخاذ شود باید برای جبران کاهش درآمدهای اصناف نیز برنامه ریزی های لازم صورت گیرد.
استاندار با تأکید بر این که مصوبات ستاد استانی کرونا، حاصل خرد جمعی است، متذکر شد: ما باید با بارش افکار عمومی به تصمیمی واحد برسیم و برای اجرایی شدن آن هم قاطعانه برخورد کنیم.
ملانوری از همراهی های مردم در دو دوره قبلی شیوع بیماری در استان گفت و اظهار داشت: مردم متدین و نجیب استان تمکین به قانون دارند و چون شرایط را درک می کنند، قطع به یقین در اجرای مصوبات ستاد نیز همراهی خواهند داشت.
وی تأکید کرد: این که در یک استان با جمعیت 800 هزار نفری روزانه 10-12 نفر را در اثر بیماری از دست می دهیم، بحرانی جدی است و باید به طور دقیق به مردم اطلاع رسانی شود تا عمق فاجعه را بدانند.
استاندار، فعال تر شدن کمیته های ذیل ستاد استانی مدیریت کرونا را خواستار شد و گفت: جای اصناف، حوزه های فرهنگی و... در این کمیته ها خالی است، نماینده اقشار و گروه های مختلف باید با حضور در کمیته های ذیل ستاد، گرد هم جمع شوند و درخصوص مسایل و مشکلات موجود به جمع بندی برسند و برای برون رفت از آنها، راهکار ارائه نمایند.
ملانوری، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی درست را در شرایط فعلی الزام آور دانست و اظهار داشت: روابط عمومی های دستگاه های اجرایی، ظرفیت های خوبی برای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی می باشند.
وی با تأکید بر این که برخی تصمیمات باید در درون استان اتخاذ شود، متذکر شد: بنده به عنوان نماینده عالی دولت در استان، همه مسئولیت مرتبط با تصمیمات ستاد استانی کرونا را می پذیرم.
به گفته وی؛ محدودیت های 10 گانه برای شهرهایی است که وضعیت قرمز دارند و در استان ما که اغلب شهرها به رنگ مشکی درآمده اند باید محدودیت هایی جدید اعمال گردد.
استاندار سپس به گلایه های اعضا از شلوغی آرامستان ها اشاره کرد و گفت: از همین امروز، فرمانداران مکلفند تمامی شهرداران و دهیاران را بسیج کرده، راه های ورودی آرامستان ها را مسدود نمایند.
ملانوری تأکید کرد: از امروز مسئولیت اجرای محدودیت های لازم در ورودی و خروجی آرامستان ها به عهده شهرداران و دهیاران است و باید پاسخگوی حوادث احتمالی در این زمینه باشند.
وی ادامه داد: بر اساس مصوبه امروز ستاد کرونا، مراسم تشییع جنازه باید با حضور حداقلی در حد 7-8 نفر برگزار شود و افراد بلافاصله بعد از انجام مراسم تدفین باید از محیط خارج شوند.
استاندار برای برخی موارد مطرح شده همچون کاهش ساعت کاری کارکنان دولت، محدود کردن ساعت فعالیت واحدهای خدماتی و اصناف، تعطیلی بانک ها و ...تصمیم گیری نهایی را به اعلام نتیجه جلسات تخصصی که به زودی برگزار می شود، موکول کرد.
ملانوری پیشنهاد داد: یکی از مواردی که باید در کمیته ها مورد ارزیابی قرار گیرد این است که چگونه می توان با استفاده از ظرفیت نیروهای امدادی، داوطلب و بسیج، خدمات را به منازل مردم برد تا از خروج آنها برای تأمین مایحتاج و ضروریات جلوگیری شود.
وی بر تشکیل جلسات مستمر و بی وقفه تا زمان برگشت استان به وضعیت مطلوب تأکید کرد و گفت: برخی از حوزه ها همچون جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، اتاق اصناف و موارد مشابه که جامعه هدف خاص دارند موظفند تا جلسه بعدی ستاد کرونا، پروتکل هایی مرتبط با حوزه را طراحی کرده ارائه نمایند تا در جلسه ستاد مورد نقد و بررسی قرار گیرد.
به گفته وی؛ برگزاری رزمایش های توزیع کمک های مؤمنانه و کمک به اقشار آسیب پذیر در شرایط فعلی نیز باید در دستور کار ستاد قرار داشته باشد.
شایان ذکر است: اعضای حاضر درخصوص اقدامات صورت گرفته و کاستی های موجود در زمینه مهار کرونا مواردی را مطرح نمودند و از جمع فرمانداران که به صورت تصویری در جلسه حضور داشتند، تعدادی از آخرین وضعیت شهرستان های خود گفتند.
رتبه سوم استان به لحاظ موارد مثبت بیماری،نرخ مرگ و میر بیماران، میزان آلودگی شهرستان ها و آمار 80 درصدی فوتی های بالای 60 سال نیز از مواردی بود که توسط رئیس دانشگاه علوم پزشکی مطرح شد.
تعداد بازدید: 272
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal